BAKAN 3. HAVALİMANI İÇİN TARİH VERDİ

59

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “İstanbul yeni havalimanının 90 milyon yolcuya hizmet verecek ilk etabını 29 Ekim 2018 tarihinde açacağız” müjdesini verdi.

Bakan Arslan, Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri Toplantısı’nda bir araya geldiği basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Köprü ve otoyollarda ücret değişikliği

“Yeni yılda köprü ve otoyollarda ücret değişikliği olacak mı?” sorusu üzerine Bakan Arslan, “Yap-işlet-devret (YİD) olanlarda 2 Ocak tarihinde bir önceki döviz kurundaki değişiklik belirlenerek fiyata yansıtılacak” bilgisini verdi.

11 bin 480 kişi haberi olmaksızın Bylock’a yönlendirildi

FETÖ’cülerin sahte hesap açarak gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini zorlaştırmalarına ilişkin son durum hakkında bilgi veren Arslan, “FETÖ’yü temizleyeceğiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu konuda detaylı bir inceleme yaptı. 11 bin 480 kişinin haberi olmaksızın ByLock’a yönlendirildiği tespit edildi. Elde edilen veriler Cumhuriyet Başsavcılığı ile paylaşıldı” dedi.

Karlov suikastı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin gözaltına alınan Mustafa Timur Ö., “tasarlayarak adam öldürmeye iştirak” suçundan sevk edildiği Nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı. Bakan Arslan, Karlov suikastına ilişkin BTK’nin adli olaylarla ilgili de incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.

PTT işçilerine kadro konusu

Arslan, uluslararası havayollarının Türkiye’ye uçuşlarını durdurmasına ve Türkiye’deki havayolu şirketlerinin kapanmasına ilişkin soruya ise, “13 havayolu şirketi kapandı yönündeki eleştiriler zaman zaman geliyor. Durumun aslı öyle değil. Havayolu şirketleri kuruluyor, kimisi sektörde büyüyor, kimisi de devam edemeyip kağıt üzerinde kalıyor. Bu durum sektörün küçüldüğü anlamına gelmiyor” yanıtını verdi.

PTT işçilerinin durumu

Taşeron düzenlemesini içeren son KHK’lar kapsamında PTT işçilerinin durumu sorulan Arslan, “Yeni çıkan KHK’da KİT’ler bu sisteme dahil değil. PTT anonim bir şirket olduğu için işçilerin kadroya alınması gibi bir durum yok” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun tek tip eleştirisine yanıt

Yine son çıkan KHK’lar kapsamında FETÖ üyesi tutuklulara getirilen tek tip kıyafet düzenlemesiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Aşağılayıcı bir düzenleme, bu insanların onuru yok mu” sözlerine ilişkin ise Bakan Arslan, “Kimin adına bu açıklamaları yaptıklarını düşünüp öyle konuşmaları lazım. Savundukları insanlar FETÖ’cüler” değerlendirmesinde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.