BAKİ ERSOY İLÇELERİN PROBLEMLERİNİ SIRALADI

12

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz hakkı alarak; Kayseri İlçelerinin problemlerini tek tek dile getirdi.

Konuşmasında özellikle de Akkışla, Bünyan, Tomarza, Pınarbaşı, Sarız, Develi, Özvatan, Felahiye, Yeşilhisar, Yahyalı ilçelerinin tarımsal problemine değinen Ersoy, Çin’den ithal edilen kabak çekirdeğini eleştirerek; “Bakın, Tomarza ilçemiz Türkiye’deki en kaliteli kabak çekirdeğinin üretildiği ilçedir. Oysa biz ne yapıyoruz? Çin’den ithal kabak çekirdeği getirtiyoruz. Oysaki Tomarzalı çiftçilerimize destek versek, ilçede çerezlik kabak çekirdeği eleme ve paketleme tesisi kursak, hem ithalattan kurtulacağız hem de çiftçilerimiz ürünlerini değerinde piyasaya sürebilecekler. Böylece Kayserili çiftçimiz kazanacak, Türkiye kazanacaktır. “ dedi.

Akkışla ilçesinin koyunu ile meşhur bir ilçe olduğunu söyleyen Ersoy; “ Akkışla ilçemiz Orta Anadolu’nun en çok süt üreten ilçelerinden bir tanesi olmasına rağmen maalesef bir üretim tesisi yoktur.” Diyerek bölgeye et ve süt kombinası kurulmasını talep etti.

Tarımla ilgili bir diğer problemin ise sulama olduğunu belirterek; Bahçelik, Yamula, Gümüşören Barajlarının sulama kanalları projeleri ve Develi 2’nci Merhale Sulama Projesi ödenek yetersizliği gerekçesiyle hala tamamlanamadığını, Pınarbaşı, Bünyan, Sarıoğlan, Tomarza, Develi ve Ağırnas’taki çiftçilerin bu projelerin bir an önce bitmesini ümit etmekte olduğunu söyledi.

Bunun yanı sıra sağlık sektöründeki eksiklere de değinerek, konuşmasında ilçelerdeki uzman doktor ve ambulans eksikliklerine değinerek sağlık alanındaki görevlendirmelerden kaynaklı mağduriyetlerin altını çizdi.

Son olarak; yaşanan depremlerden sonra daha hassas davranmamız gerektiğini vurgulayarak; “Bünyan ilçemizdeki hükümet konağı olarak kullanılan binanın fiziksel yapısının kullanıma elverişli olmadığının altını çizmek isterim. Bu binanın “oturulamaz” raporu olmasına rağmen hala resmi bir kurum olarak kullanılması ve günde yüzlerce insanın burayı ziyaret etmesi oldukça düşündürücüdür. Gerekli tedbirlerin alınması vatandaşlarımızın içini rahatlatacaktır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.