BARZANİ’NİN YERİNE DAMAT NEÇİRVAN GELİYOR

44

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu, Barzani’nin istifa talebini oy çokluğuyla onayladı. Barzani’nin yerine görevi, bir süre Neçirvan Barzani’nin yürüteceği iddia ediliyor.

IKBY Başkanı Barzani’nin yetkilerinin devredilmesi gündemiyle toplanan IKYB Parlamentosu’nda kapalı oturum gerçekleştirildi. Parlamentoda “1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek istemiyorum.” diyen Barzani ‘nin mektubu okundu. Barzaninin yetkilerinin hükümet parlemento  ve Adalet Konseyi’ne devredilmesi kararı oy çokluğuyla kabul edildi.

“KÜRDİSTAN HALKININ ÖDÜLLENDİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜK”

Görüntülü bir kayıt yayınlayan Barzani ,Amerika’nın Kürt Yönetimini desteklememesini eleştirerek kendisinin peşmerge olarak mücadeleye devam edeceğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Musul Operasyonu’nda peşmerge çok önemli bir rol oynadı. Peşmergeler olmasaydı, Irak  ordusu Musul şehrini asla kurtaramazdı. Biz, uluslararası topluluğun bu yardım karşılığında peşmergeleri ve Kürdistan halkını ödüllendireceğini düşündük. Şehitlerin kanına saygı duyacaklarını zannetmiştik.”

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Barzani’nin yetkilerinin hükümet , parlemento  ve Adalet Konseyi’ne devredilmesi kararı, parlemento ‘da yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla kabul edildi. Irak  Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, parlemento ‘nun, görev süresi dolan BARZANİ ‘nin başkanlık yetkilerinin hükümet ,parlemento  veya Adalet Konseyi’ne devredilmesini oy çokluğuyla kabul ettiğini ifade etti. Maruf, parlemento ‘da ayrıca IKBY Başkanlık Divanı Kurumu’nun da lağvedilmesine karar verildiğini söyledi.

NEÇİRVAN BARZANİ  GELECEK

KATAR  merkezli El Cezire kanalı ise Kürt bölgesinde birçok kişinin Barzani’nin bir süre için ayrılacağını ve arka planda kalacağını düşündüğünü söylerken, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Mesut BARZANİ nin görevini bir süre için yürütebileceği ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.