BAŞKAN ÇELİK: “12 EYLÜL ACI DOLU BİR TARİH OLARAK KALACAKTIR”

33

Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Ali Çelik, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 40. yıldönümü ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

“12 Eylül Ülkücü Hareketin hafızasında daima elem ve acı dolu bir tarih olarak kalacaktır” diyen Başkan Ali Çelik şunları söyledi; ” Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşundan beri çeşitli vesilelerle bu topraklarda istikrarsızlık yaşanmasını isteyenler bundan tam 40 yıl önce bugün ortaya çıkarak, var olan huzursuzluğu daha da pekiştirmiştir. Kuruluşu itibariyle Türk’ü merkeze alarak milli akım ve atılımlarla hareket eden devletimizin, 1980 yılına doğru kuzey komşumuzdan ve Çin Denizi’nden gelen marjinal akımlar neticesinde yalpaladığı bir dönemde, Cennet mekân Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in yol başçılığında bir araya gelen ülkücü-milliyetçi hareket, kutsal devletine sahip çıkmıştır. Ailesinden hatta canından aziz bildiği devleti için kızıl güruhlara karşı kanını sebil etmekten çekinmeyen ülkücü-milliyetçi hareket, devletini hesapsız maceralardan korumuştur. Bu uğurda kana susamış komünizm tehlikesi ile bir yandan mücadele edilirken, bir yandan da bugün 40. yılını anımsadığımız 12 Eylül askeri darbesi ile de hesaplaşılmıştır. Vatanını ve devletini savunmanın bedelini tarihin her döneminde ödeyen bizler, bazen ‘Kenan sehpalarında’ tam bir vakarla bazen de işkence veya sürgünlerle bu sevgimizin karşılığını almış bulunuyoruz. ” şeklinde konuştu.

O dönemde yapılan mücadelenin günümüzde büyük devlet olma yolunda ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’ne temel oluşturduğunu kaydeden Çelik sözlerini şöyle tamamladı; “12 Eylül sonrası mahkeme adı verilen mizansenlerle ağabeylerimize verilen cezalar bizler için şeref nişanesi olmuştur. İdam edileceğine hatmini yarım bıraktığı için üzülen inanmış bir kahramanın ülküdaşları olarak diyoruz ki dün nerdeysek, bugün yine ordayız. Türkiye’nin yabancı ve ne olduğu belirsiz fraksiyonlarla savrulup, istikrarsızlaştırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Eylüllerde yitirdiğimiz şehitlerimizi ve aziz hatıralarına bir an olsun aklımızdan çıkarmayacağız. Askeri darbenin haktan hukuktan bihaber temsilcileri ile de ruz-i mahşerde hesaplaşacağımıza olan inancımızla bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her ne pahasına olursa olsun ülkücü hareket tarafından baki kalacağına olan inancımızı herkese duyuruyorum.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.