ERDOĞAN’DAN AFRİN’İ SURİYE’YE VE DİYEN LAVROV’A SERT YANIT

27

“Afrin’i Suriye’ye teslim et” diyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a, “Kime teslim edeceğimiz en iyi biz biliriz.” diyerek sert çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin’i Suriye’ye teslim et” diyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a sert çıktı. Erdoğan, “Bu yaklaşım çok yanlış. Biz şu anda Afrin’i kime geri vereceğimizi çok iyi biliyoruz” yanıtını verdi.

“GEREKİRSE TRUMP’I BEN DE ARARIM”

Grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularına cevap veren Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmesi yapıp yapmayacağı yönündeki soruya, “Şuan itibariyle ararsa görüşmemek için hiçbir sebep yok, gelişmelere göre gerekirse ben de ararım” ifadeleriyle cevap verdi.

“ZAMANINI BİZ BELİRLERİZ, SAYIN LAVROV DEĞİL”

Rusya Dışişleri Bakanının “Afrin’in Suriye rejimine verilmesini bekliyoruz” açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Bu yanlış bir yaklaşım. Biz Afrin’i kime vereceğimizi çok iyi biliyoruz. Suriye’de şuanda başka ülkelerin el altında, kontrol altında tuttuğu yerlerin Suriye’ye teslimi konuşulsun. ‘Oraları rejim verdi’ ifadesi bizi ikna etmez. Biz yeri geldiği zaman Afrin’i Afrinlilerin kendisine bizzat teslim ederiz, ama bunun zamanı bize aittir, onu da biz belirleriz, Sayın Lavrov değil” diye konuştu.

“ABD’NİN AÇIKLAMALARINI BİZ DE İZLİYORUZ”

Amerika’dan yapılan açıklamalar ve Trump’un Doğu Guta ve Duma ile ilgili önemli kararlar alacağı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Biz de izliyoruz” dedi.

“ÖZELE GİRMEYİN, GENELDE KALIN”

Grup toplantısında Milli Eğitim Bakanını neden yanına çağırdığının sorulması üzerine Erdoğan, “Özelle girmeyin, genelde kalın” ifadelerini kaydetti.

LAVROV, “AFRİN’İ SURİYE’YE TESLİM ET” DEMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Afrin’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı hakkında bir soru yöneltilmişti.

Lavrov, soruya “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz” diyerek yanıt vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.