İl Sağlık Müdürü Benli: “Tütüne bağlı ölümlerde dünyada 2’inci sıradayız”

13

Tütün Bağımlılığı Tedavisi Eğitimi’nde konuşan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, “Tütüne bağlı ölümlerde dünyada 2’inci sıradayız” dedi.
Halk Sağlığı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tütün ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde organize edilen “Tütün Bağımlılığı Tedavisi Eğitimi” Kayseri Bölge Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Eğitim salonunda başladı. Eğitim, İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği iş birliği ile gerçekleştirildi.
Türkiye’de Ankara ve İstanbul dışında Anadolu’da ilk kez Kayseri’de planlanan eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; “ Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneğine bu eğitim için verdikleri destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum. Tütün artık Türkiye’nin halk sağlığı sorunudur. 2012 yılında tütünle mücadelede en iyi ülke, 2017 yılında da lider ülke seçilmemize rağmen tütüne bağlı ölümlerde dünyada 2. sıradayız. Burada büyük bir sorun var. Kişi kendi öz gayreti ile sigara bırakmada yüzde 10 başarı gösterirken yardım alarak sigara bırakma girişiminde oranlar yüzde 30’lara kadar ulaşmaktadır” ifadelerini kullandı.
2 gün süren eğitimde; Doç. Dr. Tijen Şengezer, Dr. Öğr. Üyesi Fisun Sözen, Öğr. Gör. Uzm. Dr. Asiye Uğraş Dikmen, Uzm. Dr. Zeynep Atam Taşdemir, Uzm. Dr. İrem Karataş Erbay ve Uzm. Dr. Sevgi Güler hazırladıkları sunumlar eşliğinde tütünle mücadeleyi anlattı.
İlk gün teorik eğitim şeklinde geçen program, ikinci gün yapılan uygulamalı staj eğitimiyle son buldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.