İSRAİL’DEN SKANDAL İDDİA

1

İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hotovely, büyükelçiliklerini taşımayı düşünen en az 10 ülke ile daha iletişim halinde olduklarını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tzipi Hotovely, ABD’nin Küdüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararı almasının ardından, büyükelçiliklerini taşımayı düşünen ‘en az 10 ülke ile daha iletişim halinde olduklarını’ söyledi.

“BAZILARI AVRUPALI”

İsrail radyosuna konuşan Hotovely büyükelçiliklerin taşınması konusunda “Bazıları Avrupa’da olmak üzere en az 10 ülke ile temas halindeyiz” iddiasında bulundu.

2 ÜLKE AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık’ta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı aldıklarını duyurmuştu. Hotovely’nin açıklaması Guatemala’nın ABD’nin ardından dün büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını ilan eden 2. ülke olmasının ardından geldi.

“DAHA SADECE BAŞLANGICINI GÖRDÜK”

Radyoya verdiği demecinde Trump’ın açıklamasının büyükelçiliklerin taşınması konusunda ‘bir dalgayı tetikleyebileceğini’ belirten Hotovely “Şu ana kadar daha sadece başlangıcını gördük” diye konuştu. İsrailBaşbakanı Benyamin Netanyahu da dün yaptığı açıklamada “Diğer ülkeler Kudüs’ü tanıyacak ve büyükelçiliklerini taşıyacakalarını duyuracak. 2. bir ülke bunu yaptı ve başkaları da olacak. Bu sadece başlangıç ve bu önemli” demişti.

“FİLİPİNLER, ROMANYA VE HONDURAS”

Hotovely bu 10 ülkenin hangileri olduğu konusunda ayrıntı vermedi ancak İsrail radyosu diplomatik kaynaklara dayandırarak bu ülkeler arasında Filipinler, Romanya ve Honduras’ın olduğunu iddia etti.

FİLİSTİN: UTANÇ VERİCİ

Filistin Dışişleri ise Guatemala’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını ‘utanç verici’ ve ‘yasa dışı’ diye niteledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.