NATO SKANDALINI ORTAYA ÇIKARAN KADIN BİNBAŞI’NIN BABASI KONUŞTU: “GURUR DUYDUM”

4

NATO tatbikatında Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef tahtasına konulması skandalını ortaya çıkaran, Binbaşı Ebru’nun babası emekli albay Süleyman Bozkurt konuştu: Gurur duydum.

NATO  tatbikatında Atatürk  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘a hakaret skandalını ortaya çıkaran Türk subay Deniz Pilot  Bnb. Ebru Nilhan Bozkurt’un babası konuştu. FETÖ’nün “Askeri Casusluk” kumpası mağdurlarından Bozkurt’un babası emekli albay Süleyman Bozkurt , “Çok mutluyuz. Bizi çok duygulandırdı. Gurur duyduk” dedi.

KAHRAMAN KADIN SUBAY

Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt (39), NATO ‘da Atatürk  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik skandalı ortaya çıkartarak, Türkiye Cumhuriyetin’nin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kahraman kadın subayı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

BABASININ MESLEĞİNİ SEÇTİ

1978 yılında İzmir ‘de doğan Bozkurt, Deniz Kuvvetleri’nden albay rütbesiyle emekli olan babasının mesleğini seçti. 1998 yılında Deniz Harp Okulundan ndan ‘teğmen’ rütbesiyle mezun oldu. FETÖ’nun kumpas ağını gördüğü 2010 yılında, 12 yıllık deniz subayıydı. Pilot  Yüzbaşı olan Ebru Nilhan, deniz karakol uçaklarında görevli tek kadın subay olarak görev yapıyordu.

SUÇ UNSURU YOKTU

Gözaltına alınan Bozkurt’un, kendisi yokken evinde yapılan aramada suç unsuru bir belge ve bulguya ulaşılamadı. FETÖ firarisi özel yetkili savcı Fikret Seçen tarafından 9 Şubat 2011’de Bozkurt’un da aralarında bulunduğu 56 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, sınıf arkadaşı ile ‘Ramazan Bayramı  nedeniyle yapmış olduğu 2 telefon konuşması “örgüt irtibatı” olarak yer aldı.

Soruşturma dosyasında yer alan “Topel görüntü” isimli bir dijital klasörün içinde 6 adet video bulunduğu iddia edildi. Bu videoların, Bozkurt’un çalışmakta olduğu Deniz Hava Komutanlığı hangarlarındaki gizli çekim görüntüleri olduğu ileri sürüldü. Ancak, görüntülerin çok daha detaylısı, TRT-1’deki “Silahlı Kuvvetler Saati” adlı programda gösteriliyordu. Görüntülerdeki CN-235 model İspanyol yapımı uçaklar ile Amerikan yapımı Sikorsky helikopterlerse dünyanın birçok ülkesinde kullanılıyordu.

Bu uçak görüntülerinin Bozkurt tarafından gizlice çekildiği, gerçekte yurtdışında üretilen uçak ve helikopterlere ait bu görüntü ve bilgilerin casusluk amacıyla kullanılacağı iddia edildi. Ancak asıl amaç Bozkurt gibi milli projelerde görev alan kritik görevlerdeki kişileri safdışı ederek milli projeleri baltalamak, engellemekti.

O TARİHTE FRANSA’DAYDI

Yine dosyadaki dijital veri içinde bulunan “Excel” dosyasını Bozkurt’un kullanıcısı olduğu bir bilgisayarda, 22 Mayıs 2010 tarihinde oluşturduğu iddia edildi. Ancak, Ebru Nilhan’ın, “ebru” isimli bir kullanıcı adı hatta bilgisayarı yoktu. İşyerinde kullandığı bilgisayardaki kullanıcı adı ise TC kimlik numarasıydı. Dijital verinin oluşturulduğu iddia edilen 22 Mayıs 2010 tarihinde ise Ebru Nilhan, görevli olarak Fransa ‘da bulunuyordu. Buna rağmen, Ebru Nilhan Bozkurt hakkında 2012 yılında, kapatılan özel yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Mahkûmiyet kararı 5 Aralık  2013’te Yargıtay’ca onandı. Ancak Bozkurt, pes etmedi. Haksızlığı ortaya koymak için sonuna kadar direndi. Sonunda diğer asker, sivil yüzlerce kişi gibi kumpasa uğradığı ortaya çıktı.

İLK KADIN KOMUTAN OLDU

Yeniden yargılama sonucu 29 Ocak 2016’da Ebru Nilhan Bozkurt’un beraatine karar verildi. Bozkurt, beraat kararından sonra 2017’de Kocaeli nde Cengiz Topel  Deniz Hava Üssü’ne komutan olarak atandı. TSK ‘nın, dENİZ kUVVETLERİ Komutanlığı  tarihine, ‘İlk kadın Deniz Hava Taktik Komutanı’ olarak ismini yazdırdı.

“GURUR DUYDUK”

Ebru Nilhan Bozkurt, şimdi hem ülkesinin hem de ailesinin gurur kaynağı. Norveç ‘teki NATO  tatbikatı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan  adına sahte hesap açıldığını fark etti ve bu hesap üzerinden düşman kuvvetler arasında mesajlar atıldığını gördü. Sanal tatbikattaki o mesajlarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan  ile Mustafa Kemal Atatürk , düşman saflarında yer alıyordu. Bu durumu üslerine bildiren Binbaşı Bozkurt, skandalı deşifre etti.

Kahraman Binbaşı Bozkurt’un babası Deniz Kuvvetleri’nden emekli Albay Süleyman Erdoğan , “Kızım gece 01.00 gibi eve geldi, sabah  erkenden de işe gitti. O gece kızımla yarım saat kadar görüşebildik. Kızım mesleği gereği bize böyle şeyleri söylemez. Ben de sormam. Haberlere çıkınca öğrendim. Çok mutluyuz. Bizi çok duygulandırdı. Gurur duyduk” dedi. İki çocuk babası Süleyman Bozkurt  Askeri Casusluk yargılanması sırasında aile olarak büyük sıkıntı çektiklerini belirterek, “Ama takdiri ilahi. Gerçekler ortaya çıktı. Bizim en büyük madalyamız bu. 2013’te Askeri Casusluk’la ilgisi olmadığı halde onu suçladılar. O direndi, mücadele etti. İspatlayıncaya kadar mücadelesi sürdü. Çok sıkıntı çekmedi mi, çekti… Maddiyat önemli değil ama manevi olarak büyük sıkıntı yaşadık” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.