ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI MİRZİYOYEV, CUMHURBAŞKANI CAPAROV’U TEBRİK ETTİ

10

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan’da 10 Ocak’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Sadir Caparov’u tebrik etti.
Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zafer için Caparov’u tebrik etti. Mirziyoyev telefon görüşmesinde ayrıca, Kırgızistan anayasasında yapılan değişikliklere ilişkin referandumun başarılı bir şekilde yürütüldüğü değerlendirmesinde bulundu.
10 Ocak’ta Sadır Caparov, Kırgızistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini yaklaşık yüzde 80 oyla kazandı. Toplam 17 adayın yarıştığı seçime katılım ise yüzde 39,75 oldu.

Ne olmuştu?
Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Soronboy Ceenbekov’un geçtiğimiz yıl Ekim’de gerçekleştirilen ayaklanmaların ardından istifa etmesi sonucu ülkede erken cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmasına karar verilmişti. Sadır Caparov, 2013’te Issık-Kul’da çıkan isyanları kışkırttığı gerekçesiyle 10 yıllık hapis cezası almıştı. Ekim ayındaki ayaklanmalar sırasında protestocular onu hapisten çıkardıktan kısa süre sonra Başbakan olarak atanan Caparov, Ceenbekov’un istifasından sonra Başkan Vekili olmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.