ŞEHİT ANNESİNDEN : KAN KUSARSINIZ İNŞALLAH

11
Beşiktaş’taki terör saldırısına ilişkin yargılanan sanıklar, özel avukatları huzurunda ifade vermek istediklerini belirterek savunma yapmadı. Hakim sanıklara tepki gösterdi.

İstanbul’da geçen sene oynanan Beşiktaş-Bursaspor  karşılaşmasının ardından Vodafone Park çevresinde gerçekleştirilen ve 39’u  emniyet mensubu 46 kişinin şehit edildiği, 243 kişinin de yaralandığı terör  saldırısına ilişkin  dava  İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu  Yerleşkesi karşısındaki binada görüldü. Duruşmada, iddianamede sanıklara isnat  edilen suçlamalar okundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Çakar, daha sona sanıkların  savunmalarını yapması için sırasıyla kürsüye çağırdı. Baro tarafından tüm tutuklu sanıklar adına bir avukatın  görevlendirildiği duruşmada söz alan tutuklu sanıklar Tufan Beyhan, Zeki Yılmaz,  Sercan Bingöl, Rıdvan Döner, Fırat Kise, Necip Yılmaz, Hikmet Ölçer ve Raşit  Beyhan savunma yapmak için hazırlanamadıklarını öne sürdü.

Sanıkların, tutacakları özel avukatları huzurunda savunma yapmak  istediklerini söylemeleri üzerine Mahkeme Başkanı Çakar, aylar önce iddianamenin  sanıklara tebliğ edildiğini anlatarak, istenildiği takdirde baronun avukat  görevlendirebileceğini hatırlattı.  Çakar, sanıklara hitaben, “Hepinize, avukatınız var mı diye sorduk,  neden cevap vermediniz? Şimdi burada hepiniz aynı şeyi söylüyorsunuz. Hepiniz  anlaşarak mı geldiniz, savunma yapmak istememeniz tesadüf mü?” diye tepki  gösterdi.

ÖRGÜTSEL SAVUNMA YAPTIKLARI ANLAŞILDI 

Görüşü sorulan duruşma cumhuriyet savcısı, “Sanıkların örgütsel  savunma yaptıkları anlaşılmıştır. Ek süre taleplerin reddini talep ediyoruz.”  dedi. Mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.

  ŞEHİT YAKINLARI TEPKİ GÖSTERDİ

Bu sırada, patlamada Beşiktaş Store’da çalışırken şehit olan Tunç  Uncu’nun annesi Kadriye Uncu, sanıklara tepki gösterdi.  Anne Uncu, “Teröristler… Benim içim yanıyor. Avukat istiyorlarmış, kan  kusarsınız inşallah. Ben çok ağladım, sizin de analarınız ağlasın.” dedi. Patlamada şehit düşen İETT şoförü Ahmet Dokuyucu’nun eşi Esma Dokuyucu  da sanıkların savunma yapmamalarına tepki göstererek,  “Eşim öldükten sonra çok  zor günler geçirdim. Bunların savunulacak bir şeyleri yok. Asılmalarını  istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.