ŞEHİT VE GAZİLER DERNEĞİ’NDEN TEPKİ “HAZMEDEMİYORUZ”

10

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada 6’sı asker 8 şehidin verilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Vatanımızın hamuru şehitlerimizin canı, gazilerimizin kanı olmuştur. Biz bunu hep yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz” dedi. 


Dernek binasında açıklamalarda bulunan Üçkan şehit ve gazileri unutan milletin geçmişini unutacağını ve geleceğe güvenle bakamayacağını söyledi. Üçkan, “Türkiye bugün 8 şehit haberiyle uyandı. Yine acı haber, yine yüreklere kor ateşler düştü. Bugünkü şehitlerimiz ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. Yüreğimiz yanıyor, yanmaya da devam ediyor: biz hep şunu söylüyoruz ‘Vatan sağ olsun. Evet vatan sağ olsun, sağ olmalı da. Ama vatanın var olması şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindeyse bunun da bilinmesi gerekiyor. Bunun herkes tarafından teneffüs edilmesi gerekiyor. Tarihimize baktığımız zaman vatanımızın hamuru şehitlerimizin canı, gazilerimizin kanı olmuştur. Biz bunu hep yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. Bugünkü şehitlerimiz bizlere bir şey hatırlattı, geçmişte sadece şehit olmakla değil, her an şehit olma durumumuzu hatırlattı. Biz 33 yıl boyunca terörle mücadele edip 10 bin şehit verirken, istatistiklere baktığımız zaman bu ülke son yıllarda her ay ortalama 4 şehit vermiş. Bu ülkenin her bireyi şehitliği ve gaziliği içinde yaşamış, canlı tutmuştur. Bunun canlandığı da 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine karşı kendini meydanlarda göstermiştir. O ruh ete, kemiğe bürünmüş fiiliyata geçmiştir. Bununla beraber biz burada tüm toplumumuza ve yetkililerimize seslenmek istiyoruz; diyoruz ki biz şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehit ve gazilerini unutan millet geçmişini unutur, geleceğine güvenle bakamaz” dedi.
“Şehit aileleri ve gazilerden özür dilemeli”
Dün Köşe Yazarı Engin Ardıç’ın ‘Çakma Gaziler’ başlıklı yazısını eleştiren Üçkan, özür dilemediği takdirde kendisi hakkında yasal yollara başvuracaklarını söyledi. Üçkan, “1 Kasım itibariyle ülkemizde şehitliğimize ve gaziliğimize atıfta bulunan bir yazarımız çıktı. Burada da bu yazar arkadaşa sesleniyoruz; tarihine bir bakalım nereden geldin ve nereye gidiyorsun? Eğer sen o kadar bilgi yoksunu isen şehit ve gaziler olarak sana diyecek sözümüz yok. Sen şehitliğin ve gaziliğin içini dolduramayacak kadar bilgiye sahip değilsen lütfen köşeleri işgal etme, bırak orayı hak edenler doldursun. Terörle mücadelede 33 yıl boyunca 10 binlerce şehit vermiş olan bu ülkenin şehit ve gazilerini hiç mi göremedin? O annelerin yürekleri yanarken sesleri hiç mi duymadın, evlatların babalarının tabutuna sarılışını hiç mi göremedin? Tabi göremezsin, çünkü sen bu ülkenin şehit ve gazilerle bu günlere geldiğini içine sindirememişsin. Şehit ve gazilik bu ülkenin kutsal değerleridir ve dinimizce Allah tarafından verilen rütbelerdir. Buna ne Engin Ardıç’ın ne de başkalarının dil uzatmasına izin vermeyeceğiz. Diyoruz ki, tüm şehit aileleri ve gazilerden özür dilemeli, yaptığının farkına varmasını istiyoruz. Bu özrü de en kısa zamanda bekliyoruz” diye konuştu.
“10 kişinin serbet bırakılmasını hazmedemiyoruz”
Kayseri’de 17 Aralık 2016 tarihinde bombalı araçla yapılan ve 15 askerin şehit olduğu 54 askerin de yaralandığı terör saldırısı ile ilgili yapılan ilk davada 10 kişinin serbest bırakılmasını da eleştiren Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan, “Hazmedemiyoruz” dedi. Başkan Üçkan sözlerini şöyle sürdürdü;
“15 şehidimiz bizim şehidimiz. Diğer şehitlerle beraber onlara sahiplenme konusunda Kayseri olarak ilk günden bugüne kadar elimizden geleni yaptık. Son davada sıkıntının sahiplenme konusunda değil de dava süreci içerisinde yapılan haksızlıklardır. Biz oradakilerin tamamının suçlu olduğuna inanıyoruz. 10 kişinin serbest bırakılmasını hazmedemiyoruz. Bununla ilgili inşallah bundan sonraki süreçte hem dernek hem Kayseri toplumu olarak müdahil olma durumumuz olacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.