TÜRKİYE VE İRAN’DAN ORTAK KANDİL OPERASYONU

22

Türkiye ve İran, PKK’ya karşı ortak mücadele hazırlığı yapıyor. Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre TSK ile İran ordusunun, birlikte Kandil’e operasyon düzenlemesi gündemde.

Barzani’ye karşı Irak  ve İran ‘la birçok konuda ortak adımlar atan Türkiye , aynı müşterek çalışmayı PKK ‘ya yönelik de yapmanın hazırlığı içinde. Irak ‘ın kuzeyindeki korsan Referandum sonrası Erbil ‘e yönelik adımlar atan ve sahada çarpıcı sonuçlar alan üç ülke, şimdi terör örgütü PKK’yı karargahında vurmanın planlarını yapıyor. Özellikle Ankara  ve Tahran  arasında bir süredir PKK ve İRAN  uzantısı PJAK ‘a karşı alınacak tedbirler görüşülüyor.

YARISI İRAN TARAFINDA

Edinilen bilgilere göre TSK , İran  Genelkurmayı ile işbirliği halinde Kandil ‘e operasyon düzenleme hazırlığında. Operasyonlar dışında karşılıklı eşgüdüm istenen diğer konu başlıkları ise ‘terörist sızmalarına karşı sınır güvenliğinin sağlanması’ ve ‘istihbarat paylaşımı’ olarak sıralanıyor. TSK  1990’lı yıllardan beri sınırötesine çeşitli operasyonlar gerçekleştiriyor, teröristleri Irak  topraklarında kovalıyor ancak PKK’lıların İran ‘a geçmesi nedeniyle örgüte kesin darbeyi indiremiyordu. Çünkü PKK’nın yuvalandığı Kandil bölgesinin yarısı İran  sınırları içinde bulunuyor. Mehmetçikten kaçan teröristlerin İran  Kandili üzerinden Urumiye’ye ve Şeydan Kampı’na geçmeleri, buralardan da tekrar Şemdinli-Yüksekova hattındaki üs bölgelerine saldırmaları işleri iyice zorlaştırıyordu. Ankara’nın tüm uyarılarına rağmen Tahran ‘dan da PKK’ya yönelik şimdiye dek nitelikli bir adım atılmamıştı. Fakat Barzani ‘nin korsan referandumu sonrası işgal altındaki toprakları temizlemek için Irak-Türkiye-İran arasında oluşan ‘Yeni Sadabad’, süreci bambaşka bir yöne taşıyacak.

İŞTE KOMŞUDAN İSTENENLER

Ankara , Kandil ‘i temizlemek için Tahran ‘dan öncelikle sınırları kapatmasını, terörist geçişleri önlenmesini, örgüt elebaşıları başta olmak üzere teröristleri ülkede barındırmamasını ve yakalananların da iade edilmesini istiyor. Bu taleplerin Tahran  tarafından karşılanması halinde Kandil  PKK’lı teröristler için ‘güvenli alan’ olmaktan çıkacak. Örgüte kesin darbeyi indirmek için başlatılacak operasyonda ise Mehmetçik, yoğun hava desteğiyle bölgeye karadan girecek. Harekât sırasında İran  tarafının da teröristlerin kaçış istikametini kapatması, istihbarat paylaşımı yapması, topçu ve gerektiğinde de kara unsurlarıyla destek vermesi bekleniyor. Irak ordusunun da katkı vereceği operasyonla, Kandil ‘den kaçabilen teröristlerin Irak ‘ın iç bölgelerine sızmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Kandil ‘deki büyük temizlik sonrasında sıra, PKK’nın diğer barınma alanları olan Mahmur ve Sincar’a gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.