YENİ DOĞAN BEBEĞİNİ ÖLDÜRDÜ. HAKİM ÇILGINA DÖNDÜ

18

Erzurum’da gayrimeşru ilişki yaşadığı kadından olan bebeğini öldürüp gömdüğü için yargılan babanın ifadeleri karşısında çileden çıkan hakim ”Sen ne biçim babasın” diye tepki gösterdi.

Erzurum’da ilişkiye girdiği 21 yaşındaki D.A.’dan olan bebeğini öldürdükten sonra cansız bedenini toprağa gömmekle suçlanan evli ve 4 çocuk babası 47 yaşındaki Harun Ş. hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Yeni doğan bebekten sağlık kontrolü için ‘topuk kanı’ alınmadığını fark eden sağlık görevlilerinin girişiminin ardından ortaya çıkan cinayetin sanığı Harun Ş., mahkemede suçlamaları kabul etmedi.

BEBEĞİ ANNESİNDEN ALDI

Olay, Erzurum ‘un Horasan  ilçesinde, çiftin 5 yıl önce başlayan ilişkisiyle meydana geldi. Özel bir şirkette işçi olarak çalışan Harun Ş., babası öldüğü için 10 yaşındaki kardeşi ve annesiyle yaşayan D.A. ile aşk yaşamaya başladı. Bu ilişkiden hamile kalan D.A., karnı büyüdükçe bol elbiseler giyerek, gebeliğini çevresinden gizlemeye çalıştı. Doğum sancıları artan D.A., 7 Ocak 2016 tarihinde, ilçedeki devlet hastanesinde, 3 kilo ağırlığında sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Doğumla birlikte ilişkiyi genç kadının annesi de öğrendi. Doğumun haber verilmesi üzerine hastaneye gelen Harun Ş., iddiaya göre, sevgilisi D.A.’nın dünyaya getirdiği bebeği eşine baktırabileceğini söyleyerek, anneden aldı.

”BEBEKTEN HABERİM YOK”

Bebekten ‘topuk kanı’ alınmaması ve gerekli aşıların yapılmaması üzerine hastane görevlileri, Harun Ş.’nin resmi nikahlı olan eşi N.Ş.’nin Kars ‘ın Sarıkamış  ilçesindeki evine gitti. N.Ş.’nin böyle bir bebekl  dünyaya getirmediğini söylemesi üzerine hemşireler, baba Harun Ş.’yi aradı. Harun Ş., hemşirelerle görüşmeyip, kaçamak cevaplar verince sağlık görevlileri, bu kez anne  D.A.’nın HOrasan ‘daki evine gitti. D.A.’nın bebekten haberi olmadığını iddia etmesi üzerine Horosan  Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

”TANIMADIĞIM BİR KADINA BIRAKIP KAÇTIM”

Gözaltına alınan Harun Ş., D.A. ile yaşadığı birliktelik sonrası hamile kalan genç kadının, bebeğin düşmesi için ilaç aldığını; ancak çocuğun düşmediğini anlattı. Bebeğin dünyaya geldiği gün D.A. ve bebekleriyle birlikte arabada kaldıklarını söyleyen Harun Ş., sevgilisini eve bıraktıktan sonra bebekle Kars ‘a gittiğini kaydetti. Kars  merkezdeki bir mahallede tanımadığı kadına bebeğini bırakıp, kaçtığını söyleyen Harun Ş.’nin bu ifadesi sonrası ekipler, Kars  Çocuk Şube Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iletişime geçti.

ARAZİDE ARAMA YAPILDI

Yapılan yazışmalar sonucu ilde, belirtilen tarihte ölü bebek  olmadığı, sahipsiz bir bebeğin de yuvaya teslim edilmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine ifadesi yeniden alınan Harun Ş., Kars Çocuk  Esirgeme ‘na götürürken bebeğin yolda hayatını kaybettiğini fark ettiğini, kendisinin de yoldaki nalburdan kazma ve kürek alıp, bebeği kıyafetleriyle Sarıkamış  ilçesine bağlı Karaurgan Köyü yakınlarında toprağa gömdüğünü ileri sürdü. Harun Ş.’nin tarifi üzerine olay yeri inceleme ekipleri, bölgede araştırma yaptı; ancak Harun Ş.’nin gösterdiği yerde kazılan çukurda bebeğin cesedi bulunamadı. Bebek  cesedinin yabani hayvanlar tarafından gömüldüğü yerden çıkarılarak, parçalandığı ihtimali üzerinde duruldu. Bunun üzerine topraktan alınan numune incelemesinde de DNA izine rastlanılmadı. Harun Ş., 23 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanarak, cezaevine konuldu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Harun Ş. hakkında, Erzurum  1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘alt soydan akrabayı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması devam eden Harun Ş., bu kez suçlamaları kabul etmedi. D.A. ve annesi G.A.’yı suçlayan Harun Ş., “Bebek  doğduktan sonra D.A.’ya bırakıp, gittim. Bu süreçte D.A. ile telefonda görüşüyorduk. Kendisine para ve telefon gönderdim. Bir süre sonra D., çocuğu yurda vereceğini söyledi; ancak verip, vermediğini bilmiyorum. Yakalanmadan bir hafta önce D., beni aradı ve başlarına bir şey geleceğini, annesiyle cezaevine gireceğini söyledi. Onu çok sevdim, 20 yıllık yuvamı dağıttım. Ne suç işlerse üstleneceğini söyledim, onu ele vermemek için suçu üstlendim. Ekiplere rastgele bir bölgeyi gösterdim, suçun ne olduğunu bilmiyordum” dedi.

MAHKEME HEYETİNDEN SANIĞA TEPKİ

Harun Ş.’nin anlattıklarının ardından mahkeme heyeti, sanığı çarpraz sorguya aldı. Mahkeme başkanı ve üyeler, “Suçun ne olduğunu bilmeden nasıl üstleniyorsun? Çocuğun öldüğünü nereden biliyorsun, beraber mi kararlaştırdın? Sen ne biçin babasın, insan çocuğunun akıbetini merak etmez mi? Eksik bilgiler anlatıyorsun” diyerek, sanığa tepki gösterdi. Harun Ş., “D., bana kızdığında ‘O çocuk senden değil’ diyordu. Ben de merak etmiyordum. Çocuk ortadan kaldırıldığından haberim yoktu. Yakalandığımda öğrendim. Benim  suçum yok, tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

”YALAN SÖYLÜYOR”

Mahkemede hazır bulunan şikayetçi anne  D.A. ise Harun Ş.’nin suçlamalarını kabul etmedi. D.A., “Kendisine o kadar küçük bir çocuğun annesi olmadan nasıl hayatını devam ettireceğini sorduğumda, ‘Rezil olursun, çocuğa bakamazsın, hastaneye götüremezsin’ dedi. Yalan söylüyor” dedi.

Mahkeme heyeti, anne  D.A. hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunarak, Harun Ş.’nin tutukluluk halinin devamına karar verip, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.